Novosti

' Dobro je laštiti mozak trenjem uz druge mozgove. '

Što povezuje preko 2000 učenika iz preko 30 osnovnih i srednjih škola u preko 10 gradova diljem Splitsko-dalmatinske županije? Samo jedno, EDIT CodeSchool.

EDIT CodeSchool je najmasovnija besplatna škola programiranja u Hrvatskoj, u organizaciji projekta ICT županija i aktivnosti EDIT– Edukacijskog IT centra Splitsko-dalmatinske županije, koja već četiri godine za redom upisuje svu djecu zainteresiranu za IT iz osnovnih i srednjih škola diljem naše Županije, a što je i čini jedinstvenom na području cijele Hrvatske.

4. iteracija EDIT CodeSchool-a lagano ide prema kraju usprkos i unatoč svim nepogodama koje su nas zahvatile  u prethodnoj godini, a sve zahvaljujući ljudima koji su od začetka same ideje EDIT CodeSchool-a uz nas: Bartulović Ante, Krpan Divna, Mladenović Saša, Oreb Ana, Zaharija Goran, ali i pridruženim članovima ujedno i bivšim polaznicima samog EDIT CodeSchool-a: Kožica Matej i Lukšić Ivan.

Oni su ljudi koji su uz sve EDIT CodeSchool profesore najzaslužniji za uspjeh samog projekta. Oni su ti koji osmišljavaju, guraju i provode cijelu edukaciju i bez njihove motivacije i ljubavi prema ideji, ovako složen i jedinstven projekt, teško da bi bio provediv te ostvario ovolik uspjeh i to već četvrtu godinu za redom.

'Ukoliko radite s dragim ljudima ništa vam nije problem.'

- pa tako ni koordinacija stalnog posla i obveza s EDIT CodeSchool-om.

dr.sc. Saša Mladenović s najmlađim polaznicima EDIT CodeSchool-a

Dr.sc. Divna Krpan, dr. sc. Goran Zaharija i dr. sc. Saša Mladenović dio su grupe za istraživanje Umjetne inteligencije pri Odjelu za informatiku PMF-a u Splitu, a ujedno i članovi radne skupine EDIT CodeSchool  za osnovne škole. Cilj istraživanja u kojem sudjeluju je bolje razumijevanje ljudskog učenja u smislu računalnih pojmova i primjena istih u oblikovanju i izgradnji sustava umjetne inteligencije temeljenih na ljudskom modelu učenja. Upakirajte to s osmišljavanjem cijelog EDIT CodeSchool-a za osnovne škole i dobijete „BINGO!“

'EDIT CodeSchool prepoznali smo kao inicijativu koja će doprinijeti razvoju informatičkog sektora u županiji kroz obrazovanje mladih na svim razinama.'

- Kao članovi grupe iznimno smo zainteresirani za popularizaciju znanosti i općenito za popularizaciju programiranja i razvoja informatičkih vještina počevši od najranije dobi. EDIT CodeSchool prepoznali smo kao inicijativu koja će doprinijeti razvoju informatičkog sektora u županiji kroz obrazovanje mladih na svim razinama. Boljim povezivanjem sa tržištem rada osigurat će se mogućnost zapošljavanja u visokoj tehnologiji i u našoj županiji. Ovaj proces nije kratak niti jednostavan, ali je nužan za razvoj našeg društva u cjelini. Povezanost lokalne uprave, tržišta rada, osnovnih i srednjih škola te Sveučilišta osigurava dobar temelj za razvoj perspektivnog sektora informacijske tehnologije.

- U EDIT CodeSchool programu sudjelujemo od samih početaka, dakle aktivni smo sudionici od 2017. Kroz radne sastanke definirali smo razlike između očekivanja od strane tržišta rada i formalnog obrazovanja u području ICT-a. Kada smo započeli s programom, informatika nije bila obavezan predmet u osnovnim školama, a uočio se nedostatak programera za odrađivanje većih poslova u županiji. Iz navedenog razloga kao koordinatori edukacije za osnovne škole osmislili smo program koji za cilj ima potaknuti učenike na bavljenje ovim iznimno zanimljivim i traženim poslom. Vrijednost programa prepoznata je i šire pa je rad koji predstavlja način poučavanja programiranja kojeg koristimo u EDIT CodeSchool programu: „Posredovani prijenos u poučavanju programiranja“ proglašen najboljim radom CUC20 konferencije koja je okupila više od tisuću sudionika, uključujući nastavnike u osnovnim i srednjim školama, CARNET sistem inženjere i koordinatore, članove znanstveno-istraživačke zajednice te informatičke stručnjake i gospodarstvenike iz područja informacijsko-komunikacijske tehnologije.

'Način poučavanja programiranja kojeg koristimo u EDIT CodeSchool programu: „Posredovani prijenos u poučavanju programiranja“ proglašen je najboljim radom CUC20 konferencije.'

Ali, usprkos svemu do sada ostvarenom,  odlučili su iskoristiti priliku koja im je pružena i raditi na daljnjem napretku cjelokupnog EDIT CodeSchool-a, pa je tako ekipa iz radne skupine za osnovne škole od ove godine uvela RIWA – jedinstveno osmišljen program kroz koji polaznici stječu znanje o razvoju inteligentnih web aplikacija kroz osnove korištenja  računalnog vida i umjetne inteligencije.

S druge strane, ekipa iz radne skupine za srednje škole je od jednog tečaja kroz koji polaznici prolaze osnovnu razinu upoznavajući se s HTML-om, CSS-om i osnovama Javascript-a, razvila i drugi, Javascript Mid koji se fokusira na neke osnovne programerske koncepte (grananje, petlje, nizove, funkcije, objekte...) te korištenje istih za kreiranje funkcionalnosti aplikacija koristeći DOM (Document Object Manager), a potom i treći, još napredniji programerski Javascript Advance koji je orijentiran na bolje upoznavanje s Javascript-om i time kako web aplikacije funkcioniraju kroz korištenje funkcija višeg reda, API-a, git-a, klasa, custom eventova te baza podataka (Firebase). Naravno, ne namjeravaju se ni tu zadržati:

- Sljedeće godine namjeravamo uvesti zadnju razinu EDIT tečaja koju će voditi predstavnik jedne uspješne informatičke tvrtke. Nakon  što svladaju tu razinu polaznici mogu bez bojazni doći u bilo koju informatičku tvrtku i aplicirati za posao – izjavio je višegodišnji profesor informatike i matematike u III. gimnaziji, prof. Ante Bartulović, ujedno i koordinator radne skupine EDIT CodeSchool-a za srednje škole, ali i čovjek koji, kako se kaže, „u valceru“ odrađuje i koordinacijsko-predavački posao EDIT CodeSchool-a za srednje škole, ali i osmišljavanje sadržaja, pristupa i načina rada istog.

'Specifičnost ovog programa je stalna prilagodba plana i programa prema zahtjevima i mogućnostima učenika/studenata koji su u centru aktivnosti.'

- Tako smo s programiranjem započeli koristeći posebno razvijene alate koji su pomagali početnicima ulazak u svijet programiranja mobilnih aplikacija. U sklopu programa razvijena je aplikacija za vizualno programiranje mobilnih aplikacija koja je i onima bez ikakvog predznanja programiranja omogućila izradu aplikacija.  Nakon što je informatika uvedena u osnovne škole kao obavezan predmet očekivanja učenika su se promijenila, te je u skladu s tim prilagođen i program. Ove godine naglasak se stavlja na tehnike umjetne inteligencije koje možemo vidjeti u svakodnevnom životu. Konstanta u svakom programu je projektni pristup kroz koji učenici usvajaju praktične vještine i znanja, prema vlastitim mogućnostima i željama – konstatira dr. sc. Saša Mladenović, koordinator radne skupine EDIT CodeSchool-a za osnovne škole i „glas razuma“ cijele ekipe, pa dodaje:

- Koordinacija ovakvog projekta uvijek je izazov, ali upravo iz tog razloga tu je cijeli tim koji radi na projektu i naravno podrška ICT županije.

EDIT CodeSchool edukativna platforma

Upravo je članica tog tima, naša draga i vrijedna dr.sc. Divna Krpan, uzela stvar u svoje ruke i za ovu školsku godinu pokrenula EDIT CodeSchool edukativnu platformu ( edit.dalmacija.hr ) kako bi svi izrađeni video materijali, multimedijalni sadržaji i ostali specijalni materijali bili lako dostupni i predavačima i polaznicima te kako bi ova on-line/hibridna nastava bila jednostavnija i pristupačnija. Međutim, i dalje ostaju skromni:

'Iako se čini kako su prezentacije, videa i primjeri ključni za uspješnu edukaciju, to nije točno. Kada bi tako razmišljali, ovaj se program ne bi razlikovao od tečajeva koji su dostupni na internetu. Uspješnu edukaciju čini odnos između učitelja i učenika, na što smo posebno ponosni.'

- Kroz zajednički rad s učiteljima prilagođavamo metode poučavanja, ali i očekivanja. Ova godina bila je iznimno izazovna zbog pandemije koja nas je svih stavila u vrlo neuobičajen položaj u smislu učenja i poučavanja. Kao i do sada, prilagodili smo se novim okolnostima, pa smo izradili video materijale koji se koriste uz nezamjenjiva predavanja naših nastavnika – dodaje dr. sc. Goran Zaharija, „mastermind“ radne skupine EDIT CodeSchool-a za osnovne škole.

- Nastavnici zaslužuju svaku pohvalu – dodaje Divna -  Moramo biti svjesni kako biti nastavnik predstavlja poziv, a ne samo zanimanje. Čak i u ovoj situaciji koja se nikako ne može nazvati uobičajena ili normalna, nastavnici su pokazali kako ne žale truda niti vremena kako bi učenicima približili ovo zanimljivo, ali i složeno područje. Nastavnici su naša vodilja i oni prenose iskustva s terena koji su nužni kako bi iz godine u godinu prilagođavali nastavni sadržaj i metode poučavanja koje daju najveći učinak.

S njom se slažu i najmlađi, ali i najagilniji članovi ekipe, bivši polaznici EDIT CodeSchool-a, a danas u ulozi i predavača i sudionika u osmišljavanju cijelog sadržaja za isti - Ivan Lukšić i Matej Kožica :

- Profesori su brzo shvatili da je ova vrsta znanja prijeko potrebna i da ju je trebalo i ranije uvesti u školske aktivnosti. Veća motivacija od navedene nije bila potrebna. To su odgovorni ljudi koji žele učiti i napredovati u svom zvanju pa su i sami pohađali seminare i usvajali znanja koja su im potrebna za predavanja u EDIT CodeSchool.

- Da bi edukacija mogla uspješno funkcionirati prije svega je potrebno imati dobar predavački kadar i dobre polaznike. Svi predavači su profesori informatike/računarstva koji su unatoč velikom iskustvu i znanju imali i dodatne pripreme i edukacije, a sve s ciljem da našim polaznicima pružimo najbolje znanje.  S obzirom da u RH ne postoje udžbenici/knjige koje bi na adekvatan način pokrile ciljano gradivo, poseban naglasak je bio i na izradi specijalnih materijala koje nam omogućavaju ujednačavanje usvojenog gradiva – dodaje Ana Oreb, profesorica informatike i matematike u III. gimnaziji.

A s obzirom na „novo normalno“ i opterećenje učenika i nastavnika novim načinom učenja i poučavanja, kao i činjenicu da sve više djece iz ostalih škola (prirodoslovna škola, jezična gimnazija, zdravstvena škola…) upisuju tehničke fakultete i smjerove informatike na fakultetima, EDIT CodeSchool akteri ove priče planiraju dodatno poraditi na interaktivnosti multimedijalnog sadržaja što će omogućiti uključivanje i nekih udaljenih lokacija koje do sada nisu bile uključene u program zbog logističkih problema.

Jednako tako, slažu se i da su se i učenici i predavači dobro snašli s online nastavom EDIT CodeSchool-a, usprkos iznimnog opterećenja redovnom on-line/hibridnom nastavom,ali se ipak nadaju da će ovogodišnju završnicu EDIT CodeSchool-a odraditi face-to-face:

' Ništa ne može zamijeniti sretna lica koja smo imali prilike vidjeti na završnim svečanostima EDIT-a koje su do ove godine održane uživo.'

- Svakako planiramo i dalje nastaviti uspješnu suradnju sa Županijom. U sklopu suradnje opremljen je laboratorij za umjetnu inteligenciju u kojem će studenti i učenici biti u mogućnosti razvijati vlastita rješenja temeljena na umjetnoj inteligenciji. Osim toga, namjeravamo nastaviti s razvojem on-line platforme koja će omogućiti mentorirano učenje iz područja programiranja i umjetne inteligencije i nakon završetka redovitog školovanja – odgovara prof. Mladenović.

Na kraju preostaje samo najaviti novu veliku stvar: Centar za razvoj umjetne inteligencije Splitsko-dalmatinske županije - RAZUMIN SDŽ kao logičan nastavak aktivnosti i mjera koje su objedinjene kroz projekt ICT županija, a usmjerene su na poticanje razvoja ICT sektora u županiji, kao jednom od najpropulzivnijih poslovnih sektora današnjice, ali, o tome ćemo vam otkriti malo više u jednom od sljedećih članaka :)

Živili!