Novosti

Digitalna Dalmacija promovirala prvu generaciju polaznika CyberSec Akademije u Splitu

Nakon punih 8 tjedana, prva CyberSec Akademija u Splitu stigla je do svoje završnice te je upriličena svečana promocija prve generacije polaznika Akademije kibernetičke sigurnosti koju su pokrenuli Digitalna Dalmacija i Splitsko-dalmatinska županija.

 

 

Ovaj važan događaj okupio je ugledne predstavnike iz područja obrazovanja, tehnologije i poslovnog sektora, a prisutni su bili: voditelj Digitalne Dalmacije Damir Brčić, predstavnici PU splitsko-dalmatinske - Ivo Vranješ, voditelj Kriminalističko obavještajne službe u policijskoj upravi te Ivna Poljak Marunica, policijska službenica za kibernetičku sigurnost, prorektor Sveučilišta u Splitu Igor Jerković, prodekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu Silvestar Šesnić, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban. Također, bili su prisutni uvaženi predstavnici fakulteta i tvrtki iz IT sektora s kojima Digitalna Dalmacija surađuje i surađivat će u provođenju ovog programa: profesori splitskog PMF-a, predstavnici tvrtki Sistemi.hr, Mauer electronics, Eviden, Ericsson Nikola Tesla te udruge Split Tech City.

 

 

"CyberSec Akademija predstavlja prvi korak prema sustavnom obrazovanju stručnjaka za kibernetičku sigurnost u Splitu i Dalmaciji. Ova edukacija nije samo prilika za profesionalni razvoj naših polaznika, već i značajan doprinos sigurnosti naše zajednice", kazao je voditelj Damir Brčić.

 

 

Na program, koji je trajao osam tjedana, prijavilo se 30 kandidata, od kojih je stručno povjerenstvo odabralo 18, a 8 ih je uspješno završilo program.

"Ulaganje u kibernetičku sigurnost ključno je za zaštitu naših podataka i sustava. Kao zajednica i društvo moramo se prilagođavati novim trendovima, stoga Splitsko-dalmatinska županija to prepoznaje i po prvi put je Digitalna Dalmacija pokrenula ovu akademiju", istaknuo je župan Blaženko Boban.

 

 

"Suradnja između obrazovnih institucija i tehnoloških inicijativa kao što je CyberSec Akademija ključna je za stvaranje stručnjaka koji će oblikovati sigurnu budućnost", dodao je prorektor splitskog Sveučilišta Igor Jerković.

 

 

ŠTO ISTAKNUTI OD PROGRAMA CYBERSEC AKADEMIJE?

CyberSec Akademija, pod mentorstvom inženjera za sigurnost Mislava Kovača, bila je usmjerena na pružanje praktičnih znanja i vještina koje će polaznicima, budućim sigurnosnim stručnjacima, omogućiti prepoznavanje kibernetičkih prijetnji i učinkovitu reakciju na njih.

 

 

Polaznici su kroz program stekli znanja iz osnova sigurnosti, penetration testiranja (Red team), zaštite aplikacija (Blue team), te praktične vježbe simulacija stvarnih napada i zaštitnih mjera. Osim toga, obrađene su i napredne teme kao što su analiza malicioznih kodova, sigurnost mobilnih aplikacija, te sigurnosni alati i tehnike zaštite.

Ova edukacija predstavlja značajan iskorak u povećanju svijesti i obrazovanja o kibernetičkoj sigurnosti u našoj lokalnoj tehnološkoj zajednici.  Konačan cilj je osposobiti sigurnosne stručnjake koji će moći stečeno znanje upotrijebiti kao budući zaposlenici IT tvrtki zaduženi za kibernetičku sigurnost ili osobe zadužene za kibernetičku sigurnost u ustanovama od opće važnosti. Nedavni napadi na institucije i ustanove, kako domaće tako i međunarodne, naglašavaju potrebu za ovakvim kadrom.

 

 

POTVRDE I VAUČERI I NOVE MOGUĆNOSTI

Na promociji su prvi polaznici ove Akademije, njih 8, dobili potvrde o završenom programu i vaučere za stjecanje međunarodnog certifikata iz područja kibernetičke sigurnosti. Nakon intenzivnog učenja, svoje su znanje pokazali kroz završne radove. Na promociji je posebno istaknut rad polaznice Ivane Đirlić.

 

 

Osim Ivane, vaučer su zaslužili i Ilario Batistić, Marino Tolj, Ante Čurkov, Ivan Ivančić, Kristijan Padovan Savić, Domagoj Martinović te Kristijan Knežević.

 

PANEL – STANJE SPLITSKE CYBER SECURITY SCENE

Nakon svečanog dijela dodjele potvrda, održana je panel rasprava pod nazivom "Stanje splitske cyber security scene". Na panelu su sudjelovali domaći stručnjaci za kibernetičku sigurnost, uključujući Damira Brčića, Maria Ćurića iz Sistemi.hr, Mislava Kovača iz Evidena i Zorana Matića iz Informatičke službe Splitsko-dalmatinske županije. Raspravljali su o najčešćim vrstama ugroza, kao što su phishing prevare, i istaknuli važnost edukacije korisnika o sigurnosnim praksama.

 

 

"Najveći problem je što se u tvrtkama i ustanovama mala ulaganja u sigurnost ne doživljavaju kao važna sve dok ne dođe do problema", rekao je Mario Ćurić.

Mislav Kovač je istaknuo kako je problem kibernetičke sigurnosti globalan te naglasio važnost edukacije:

I u velikim tvrtkama postoji problem slabog doživljavanja sigurnosti. Tretira se kao trošak“.

Zoran Matić je govorio o kibernetičkoj sigurnosti ustanova i koracima koje Splitsko-dalmatinska županija poduzima kako bi poboljšala sigurnosne standarde:

Nabavljena je dodatna domena i softver za izradu lažnih phishing kampanja kao prevencija i edukacija zaposlenika“.

 

 

SLJEDEĆI KORAK?

Polaznici Akademije će ubuduće provoditi sigurnosne provjere u ustanovama kojima je županija osnivač, čime će se dodatno unaprijediti sigurnosni standardi.

 

 

CyberSec Akademija nastavlja s programom i otvorena je za sve koji žele postati stručnjaci za sigurnost web aplikacija i naučiti kako zaštititi aplikacije od najčešćih napada. Digitalna Dalmacija ponosna je na uspjeh prve generacije i raduje se budućim koracima u ovom području.